Egyéb adóigazgatási ellátások
Adóigazolás
Kiadja: Az adózó lakóhelye, székhelye, telephelye szerint illetékes települési önkormányzat adóirodája.
Felhasználható: Hitelkérelemhez, személyi megfelelőségi eljáráshoz, pályázathoz.. stb
Az eljárás illetéke: 2016. január 01-től illetékmentes
Az eljárás jogi alapjai:
- Az illetékekről szóló többször módosított 1990. évi XCIII. tv. 101. §; és mellékletének XXI. fejezet 4. pont
- Adózás rendjéről szóló 1990. évi XCII. tv. 85/A.§
Az ügyintézés helye: 6600 Szentes, Kossuth tér 6., Adóiroda, földszint 105. és 106. számú szoba (Tel.: 63/510-330)
Ügyintéző: minden adóirodai ügyintéző
Ügyfélfogadási idő: Hétfő és csütörtök 8:00-16:00 óra között.
Egyéb adóigazgatási eljárás
Részletfizetés (fizetéskönnyítés): Az adózó és az adó megfizetésére kötelezett személy kérelmére az adóhatóságnál nyilvántartott adóra engedélyezhető.
Feltétele: A fizetési nehézség kialakulása a kérelmezőnek nem róható fel, vagy annak elkerülése érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben tőle elvárható. (látszik a fizetési szándék) A fizetési nehézség átmeneti jellegű.
Részletfizetés:
- Magánszemély esetén: mérsékelhető az adó, a pótlék és bírság tartozás akkor, ha azok megfizetése az adózó és a vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését súlyosan veszélyezteti.
A kérelemnek tartalmaznia kell az összeget, a tartozás jogcímét amelyre a könnyítést, mérséklést kérik. Az indoklásban fel kell tüntetni a nehézség kialakulásának okát és minden olyan tényt, adatot amely alátámasztja a kérelmet. Mellékelni kell a legutolsó havi jövedelemről szóló munkáltatói igazolást, jövedelemigazolást, a kiadásokat bizonyító számlákat, egyéb bizonylatokat.
Az adóhatóság a kérelem jogosságáról egyedi eljárás során bizonyosodik meg, szükség szerint környezettanulmányt végez, ill. további dokumentumokat kér be az ügyféltől.
Eljárási illeték: magánszemélyek kérelme esetén 0 Ft
gazdálkodó szervezetek kérelme esetén 10000 Ft.
Az eljárás jogi alapjai:
- Az adózás rendjéről szóló többször módosított 2003. évi XCII. tv. 133. § – 134. §
- Az illetékekről szóló többször módosított 1990. évi XCIII. tv.
részletfizetési kérelem /DOC/
Adó- és értékbizonyítvány kiadása
Kiadható: külön jogszabályban meghatározott eljárásokhoz.
- Hagyatéki eljáráshoz
- Gyámhatósági ügyekhez
- Földterület felajánláshoz életjáradék ellenében
- Bírósági végrehajtói ügyekhez
- APEH végrehajtói ügyekhez
Kiadja: Az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat adóirodája.
Tartalmazza: az ingatlan és az ingatlanszerzők (tulajdonosok) adatait, az érték megállapításánál figyelembe vett tényezőket, továbbá az ingatlannak az adott időpontban fennálló forgalmi értékét.
Az eljárás illetéke: 4000,- Ft
Ha egy beadványban több ingatlanra vonatkozó adó- és értékbizonyítványt kérnek, az illetéket ezek számától függően, külön-külön kell megfizetni Fábiánsebestyén Község Önkormányzat 80600017-10025798 számú „Államigazgatási eljárási illeték beszedési számla” javára átutalással vagy csekken.
Ügyintézéshez szükséges: Az értékelni kért ingatlan tulajdoni lap másolata
Az ügyintézés ideje: általában 1-2 nap, legfeljebb 8 nap
Az eljárás jogi alapjai: Az illetékekről szóló többször módosított 1990. évi XCIII. tv. 101. §; és mellékletének XIX. fejezete.
Desztillálóberendezés bejelentése-, és adóbevallása
A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII.
törvény 2015. január 1-jétől hatályba lépő egyes rendelkezései alapján jelentős mértékben módosultak a magánfőzésre vonatkozó szabályok.
Magánfőzésnek továbbra is a párlatnak a magánfőző lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható, legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása minősül, de évente legfeljebb 50 liter mennyiségig.
Magánfőzőnek az a 18. életévét betöltött gyümölcstermesztő személy minősül, aki saját tulajdonú gyümölccsel, gyümölcsből származó alapanyaggal és párlat készítésére alkalmas, saját tulajdonú desztillálóberendezéssel rendelkezik.
A magánfőzésben előállított párlat adója évi 1000 forint, melyet a magánfőzőnek kell megfizetnie, amely a magánfőző lakóhelye szerinti önkormányzatnak a bevétele. A magánfőzőnek az előállított magánfőzött párlat utáni adóbevallási és adófizetési kötelezettségét a tárgyévet követő év január 15-ig (első ízben 2016. január 15-ig) – együtt – kell teljesítenie a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz.
Ha a magánfőző nem állított elő tárgyévben magánfőzött párlatot, akkor nem keletkezik tárgyévre vonatkozóan adóbevallási kötelezettsége.
A magánfőzött párlat kizárólag a magánfőző, családtagjai vagy vendégei által fogyasztható el feltéve, hogy értékesítésre nem kerül sor. A magánfőzött párlat csak alkoholtermék-adóraktár részére értékesíthető.
Az adóraktár részére történő értékesítéskor, illetve ha a magánfőző az általa előállított magánfőzött párlattal kíván részt venni párlatok számára meghirdetett versenyen, a párlat eredetét a desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzés szerinti bejelentésről, valamint a párlat után megfizetett adóról kiállított önkormányzati adóhatóság igazolás igazolja.
2015. január 1-jétől a magánfőző a desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzést az azt követő 15 napon belül köteles bejelenteni a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz.
A bejelentésben meg kell adni a nevét, lakcímét, adóazonosító jelét, a desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzés időpontját, a desztillálóberendezés űrtartalmát és tárolásának, használatának helyét, ha az eltér a magánfőző lakcímétől. A magánfőző köteles megőrizni és hatósági ellenőrzéskor bemutatni a desztillálóberendezés feletti jogszerű tulajdonszerzést igazoló iratot. Ha 2015. január 1-jét megelőzően történt a magánfőzésre szolgáló desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzés, akkor a magánfőzőnek 2015. január 15-ig kell megtennie a bejelentést.
A fent említett bejelentési, valamint a bevallási nyomtatvány innen letölthető.