Játszótér
Beszámoló
A petőfi utcai Játszótér felújítását 800.000.-Ft-al támogatta a Csongrád megyei Önkormányzat.
A fábiánsebestyéni Petőfi Sándor utcai gyermekjátszótér felújítása valósult meg. A régi játékok jórészt tönkrementek, valamint számuk túl kevés a gyermekek létszámához viszonyítva.A cél egy szabványnak megfelelő, nagy méretű játszó- és pihenő park, játszótér kialakítása volt. Célunk a gyerekek szabadidejének megfelelő eltöltéséhez, biztonságos, különböző korosztályoknak megfelelő, mozgásukat fejlesztő játékok beszerzése és elhelyezése volt.
Új formák, színes, természetes környezetre, gyermekekre ártalmatlan anyagok felhasználásával valósult meg a beruházás. Önkormányzatunk fontosnak tartotta a „zöld” környezet (sok fa, bokor, ápolt gyep), az egészséges, örömteli játékot, a felhőtlen, gondtalan pihenést, a biztonságos kikapcsolódást, a közösségi kapcsolatok kialakítását szülőnek és gyermeknek egyaránt.A játék során szerzett tapasztalatok a gyermek személyiségfejlődéséhez alapvetően hozzájárulnak. A környezet adaptációja a kisgyermekek esetén, a játék során történik. A játék során a gyermekek szociális tapasztalatokat gyűjtenek, megtanulják cselekedeteik jelentőségének felmérését.Több kutatás feltevésén alapul, hogy amit a gyermek egy általa kiválasztott, nem rákényszerített környezetben „cselekszik” az fontos és „természetes” számára, és szorosan kötött az egyénfejlődés számára.
A játék olyan manipulatív, formálható térben történik, ahol a gyermekek saját maguknak létrehozott világot tudnak kialakítani, ahol a térnek és időnek elsődleges észlelő-megismerő intuíciója fejleszthető ki, a tevékenységek és mozgások sorrendje segítségével. Ez elvezet a gyermekek „biológiai emlékezetének” kifejlődéséhez és a gyermekek felismerik, hogy részei a természetnek, de egyéniségükkel mégis elválnak attól. A gyermekek lakáson kívüli környezetének minősége fontos, mivel a gyermek sok időt tölt ott. A lakás és játszótér közelsége a rövid tartamú gyakori látogatás lehetőségét nyújtja -olyan szintjét a spontaneitásnak, amely nagyobb távolság esetében lehetetlen lenne. Mivel a játszótér vonzása minden más közelben lévő helynél nagyobb, ez az első, ahol a barátokat megkeresni és eseményeket észlelni lehet. Ezért funkcionál úgy, mint a körzet szociális és információs központja.A játékban a gyermek személyiségének minden eleme részt vesz, az egyes csoportokat nem lehet mereven elkülöníteni. A játék számára kialakított környezet célja, hogy a játék minden fajtája és formája számára lehetőséget nyújtva, elősegítse a személyiség harmonikus kialakítását.
A környezet képes határt szabni az energiának vagy felszabadítani azt. Ha a környezet gazdagon felszerelt, akkor automatikusan elősegíti a gyermekek alkotó cselekvésének különböző áramlatait és gazdagságát – sőt a felnőttekét is, ha azok nem felejtették még el a gyermekkorukat. A tudatos játszótér tervezés szerepe az, hogy ezeknek a paramétereknek az alakítására olyan javaslatokat tegyen, hogy azok képessé tegyék az energiafolyamatot különböző formában és alakzatban megjeleníteni, ahogy az emberi fejlődés számtalan bonyolult útján megtörtént.
A gyermekkorú lakosság biztonságos szabadidős-játék tevékenységének biztosítását tartottuk szem előtt. A szabadtéri játékok – amellett, hogy a friss levegő jótékony hatással van a gyerekekre – fejleszti mozgásukat, megismerteti a gyereket önmagával, környezetével. Jótékonyan hat a személyiségük fejlődésére is, új érzésekkel ismerkedik meg a gyerek, sikerélményekkel gazdagodik. Társai mozgását figyeli, utánzással tanul és ezáltal fejlődik, javítja koordinációs képességét és ügyességét.Az Önök támogatása e környezet kialakításához nyújtott jelentős segítséget.